Vse o negi
Yorkshirski terier potrebuje temeljito nego, ki zajema kopanje, česanje ter striženje krempljev. Vzrediteljica Anja Fabiani nam je zaupala, kako to storiti na najbolj učinkovit način, brez da ob tem škodite vašemu psu.
Yorkshire terrier Yorkshirski terier ima dolgo, svilnato, gladko dlako, ki sega do tal in ne izpada. Ravno zaradi tega je ta pasma pogosta izbira ljudi, ki so alergični na pasjo dlako. Kuža ima na sredini prečko. Ker je dlaka nad očmi zelo dolga, je običajno speta na vrhu glave v čopek.
Za pridobitev vzrejnega dovoljenja in sodelovanje na pasjih razstavah, mora yorkie imeti dolgo dlako, ostali pa se pogosto odločijo, da svojega psa postrižejo in si tako prihranijo nekaj dela z nego dlake. Ne glede na to, ali svojega štirinožca strižete ali ne, pa je redna nega eden ključnih dejavnikov za zdravo življenje, dobro počutje in boljši videz vašega psa.
Preverite, kako sama negujem svoje Yorkshirske terierje ter kateri izdelki so mi pri tem v pomoč.
Nega psa je tista, ki pripomore k boljšemu zdravju, počutju, pa tudi videzu vašega kosmatinca. Tukaj sodi kopanje psa, razčesavanje, striženje dlake, in krempljev ter nega uhljev.
Za maksimalno zdravje je pomembno, da je nega psa optimalna, kar pomeni da je redna oziroma vsakodnevna, druga pomembna komponenta pa je uporaba visoko kakovostnih negovalnih izdelkov.
Sama svoje yorkije kopam dvakrat mesečno. Priporočeno je kopanje vsaj enkrat na mesec, česanje kožuha pa je vsakodnevno opravilo.
Tudi redno striženje krempljev je pomembno za zdravje psa; kuža mora hoditi po blazinicah in ne po krempljih, saj v nasprotnem primeru lahko pride do resnih zdravstvenih težav. Za striženje krempljev je ključno, da uporabljate kakovostne klešče, ki so čvrste in ostre ter krempelj natančno odrežejo.
Preverite celotno ponudbo negovalnih izdelkov za pse >
Pomembno je, da uporabimo kakovostne izdelke, ki bodo ustrezno očistil dlako, jo obnovili in nahranili, obenem pa ne bodo spreminjali njene teksture. Z ustreznimi izdelki se tudi izognemo kožnim težavam.
Za kopanje potrebujemo šampon in balzam. Uporabljam različne vrste , glede na tip dlake ter ali gre za prvo ali drugo kopanje. Priporočljiva je tudi uporaba olja za kondicioniranje. Za lažje razčesavanje pred kopanjem svetujem posebno mleko v obliki pršila za razčesavanje. Razstavnim psom je potrebno dlako zavijati v posebne papirčke, da je zaščitena pred zunanjimi vplivi.
Sama pred kopanjem dlako najprej poškropim s pršilom Botaniqa detangling milk in jo dobro skrtačim. Na ta način omogočim, da pri kopanju psa sestavine v šamponu prodrejo globoko v dlako in dosežejo maksimalen učinek, obenem pa dlako s pomočjo mleka lažje razčešem.
Ko je kuža razčesan, je čas za kopanje. Dlako zmočimo s toplo vodo (ob tem pazimo, da ni premrzla ali prevroča), v lončku ali, še bolje, v posebni plastenki za mešanje pa premešam šampon in vodo v razmerju 1:5 ali 1:20. Če je kuža nekoliko bolj umazan, uporabimo večje razmerje, sicer pa je dovolj že manjša količina kakovostnega šampona. Mešanico šampona in vode nežno, a temeljito vtrem v dlako ter nato dobro speremo. Postopek nato še enkrat ponovimo, s tem da drugo vtiranje traja nekoliko dlje.
Pri prvem vtiranju uporabimo šampon Botaniqa Deep Clean, ki nežno odstrani večjo nečistočo ter neprijeten vonj.
Pri drugem kopanju uporabimo šampon Botaniqa Love me Long, ki je namenjen zaščiti in globinskemu vlaženju dolge dlake. Posebna formula šampona ne spremeni naravne strukture dlake, obenem pa ji zagotavlja maksimalno zdravje in sijaj. V kolikor ima štirinožec suho ali poškodovano dlako, svetujem šampon Botaniqa Active Line za globinsko vlaženje in zaščito, ki vsebuje aktivne sestavine za poškodovano dlako.
Ko iz dlake speremo šampon, je čas za nanos balzama. V lončku premešamo balzam Botaniqa Love me Long in vodo v razmerju 1:5. V primeru suhe in poškodovane dlake izberite masko Botaniqa Active Line, ki kožuhu doda sijaj in zaščito. Tudi masko premešamo z vodo v razmerju 1:5 – 1:15. Najbolj kakovostne maske so precej goste, zato si jaz pri mešanju z vodo pomagam kar s kuhinjskim mešalnikom z metlicami, uporabite pa lahko tudi mikser.
Priporočam, da tako šamponu, kakor tudi balzamu ali maski vmešate še vsakemu 3 kapljice olja Botaniqa Show Line, ki kožuh še dodatno globinsko nahrani, obnovi in mu povrne sijaj. Olje dodamo direktno v šampon ali balzam, ko je še nerazredčen z vodo in vse skupaj premešamo z žličko. Izbrani izdelek pustimo delovati 5 minut, nato pa ga dobro speremo.
Nato kužka dobro obrišemo z brisačo in jo med sušenjem s sušilnikom dobro razčešemo. Za piko na i psa na koncu popršimo še s sprejem za lesk Botaniqa Active Line, s katerim dosežemo razstavni videz dlake.
Psi pasme Yorkshirski terier potrebujejo redno, vsakodnevno krtačenje. S tem preprečimo vozlanje ter nabiranje umazanije na dlaki. Najprej uporabimo krtačo s ščetinami, nato pa kovinski glavnik in psa razčešemo od kože do konic, dokler ni dlaka popolnoma brez vozličkov.
Da bo česanje lažje, pred pričetkom dlako poškropimo s sprejem Botaniqa Tangle Free.
Uhlja psa morata biti nošena pokončno. Mladičkom se okoli osmega tedna starosti ušesa postavijo pokonci, z britjem in krajšanjem dlake na tistem predelu pa jim to olajšamo. Dlako na uhljih je potrebno ves čas krajšati, občasno pa je potrebno populiti dlako iz ušes, saj s tem preprečimo vnetja ter druge težave.
Prav tako je potrebno krajšati dlako okoli zadnjične odprtine in spolovil. Tako izboljšamo higieno psa ter preprečimo vnetja. Dlako lahko pokrajšamo s škarjami ali posebnim strojčkom za krajšanje dlake. Redno je treba striči tudi dlako med blazinicami in oblikovati dlako na šapah.
Nega dlake lahko zveni naporna, a je ob ustreznih izdelkih mala malica! V kolikor pa imate še kakšna vprašanja glede nege vašega psa ali izbire negovalnih izdelkov, nas kontaktirajte in z veseljem vam bomo svetovali.
Brezplačna dostava nad 37,00 €
Vrhunska kakovost premium izdelki
Kriptirani podatki varno plačilo